Šátek Mech- Návod+Videonávod

Sdílejte

Šátek Mech

Návod + Videonávod

 

OBTÍŽNOST:  mírně pokročilý

Všemi milovaný Mech💗, já bych tento vzoreček shrnula do tří slov: čistota, jednoduchost, božská krása…, ale ze začátku jsem s ním tolik nesympatizovala…

…běželo mi hlavou, co na tom Mechu všichni mají, vždyť schéma je tak jednoduché, tak proč s tím tolik nadělají?…jojooo, „neříkej hop, dokud nepřeskočíš“, musím říct, že jsem se pořádně natrápila, tento zdánlivě jednoduchý vzoreček mi dal pekelně zabrat, několikrát jsem ho odložila a vůbec se mi k němu nechtělo vracet.

Nedařilo se mi hned od první řady, kterou jsem několikrát háčkovala takříkajíc „poslepu“ a když už se mi podařilo trefit očko tam kde mělo být, narazila jsem na další problém, zadrhávání nitek a nerovná základna, to mě přivádělo k šílenství. Ale protože nerada něco vzdávám, zkoukla jsem kde co, načetla nespočet rad, měla jsem nastudováno, teď už se jen pustit do díla…

Pod ruce se mi dostala příze Puzzle– příze se kterou jsem nikdy předtím neháčkovala, měkkoučký materiál, stočené nitky, měla jsem jasno, bude Mech 😍…světe div se, šlo to, dokonce to šlo jako po másle.

Proto jsem se rozhodla, ikdyž videí a návodů je nespočet, a vždy se liší jen v nějaké maličkosti, přinést Vám tu svou, teď už ověřenou variantu Mechu. Nemůžu zaručit, že zrovna ta má varianta, mé rady budou vyhovovat Všem, určitě hodně záleží na stylu háčkování- kor u tohoto vzoru, ale za zkoušku to stojí. Pokud patříte k těm, kteří touží mít svůj první Mech, pojďte se do něj se mnou pustit💗

Materiál:

▪️ příze Puzzle „tón v tónu“, návin 1000m, barva mint (spotřeba 1 klubko- ještě mi kousíček zbyl)

▪️ háček č.4

▪️ rozměr: nejdelší strana 150 cm, kratší strana 100 cm (bez vypnutí)

▪️ přízi zakoupíte na www.nasegalanterie.cz

Schéma:


Z důvodu neustálého porušování autorských práv- kopírování a vkládání mých návodů na jiné stránky, jsem se rozhodla všech 20 schémat, které byly dostupné na mém webu stáhnout.

Souhrnný PDF soubor- Schémata 20 v 1 v nové grafické podobě najdete k zakoupení na mém E-shopu

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.


POSTUP:

▪️ DOPORUČENÍ: Já jsem si začátek vyzkoušela nejdřív na silnější přízi, hodně mi to pomohlo. Krátké sloupky a řet.oka jsou ze začátku úplně titěrné a může se stát, že očko píchnete jinam než máte. Na silnější přízi se to krásně naučíte.

1. řada:

Uděláme si MK (místo MK si můžete uháčkovat 4řo a spojit pevným okem do kruhu), do kterého uháčkujeme 2řo (tyto očka jsou jako náhrada za první krátký sloupek), dále 1KS, řo, 1KS, 2řo, 1KS, řo, 1KS, 1KS. Práci otočíme.

skupinka (1KS+2řo+1KS) tvoří prostředek šátku- v prvním řadách jdou řetízková očka velice špatně vidět, proto doporučuji dát si značkovač, ať víte kam v další řadě píchnout, ať Vám střed nezačne hned ze začátku ujíždět.

2. řada:

2řo a k nim ještě do stejného očka 1KS, dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), poté řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a uprostřed šátku uháčkujeme skupinku 1KS+2řo+1KS (celou tuto skupinku háčkujeme pod dvě řet.oka z předch.řady- tam kde máme značkovač, ten si přehodíme do této řady),

druhá stranařo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS opět háčkujeme pod řo z předch.řady), poté řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do posledního očka (tj.pod dvě řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 2KS. Práci otočíme.

3. řada:

2řo a k nim ještě do stejného očka 1KS dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), dále řo, opět jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch,řady), dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a uprostřed šátku uháčkujeme skupinku 1KS+2řo+1KS (celou tuto skupinku opět pod dvě řet.oka z předch.řady),

druhá stranařo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), dále řo, opět jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch,řady), dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do posled.očka (tj.pod dvě řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 2KS. Práci otočíme.

4. řada:

2řo a k nim ještě do stejného očka 1KS dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), dále řo, opět jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch,řady), dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a uprostřed šátku uháčkujeme skupinku 1KS+2řo+1KS (celou tuto skupinku opět pod dvě řet.oka z předch.řady),

druhá strana– řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), dále řo, opět jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch,řady), dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do násled.očka 1KS (KS háčkujeme pod řet.oko z předch.řady), dále řo, jedno očko vynecháme (vynecháme očko KS z předch.řady) a do posled.očka (tj.pod dvě řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 2KS. Práci otočíme.

Budeme opakovat stále dokola řadu č.4 až do požadované velikosti.

 

VIDEONÁVOD:

 

!!! pozn: Ve videu na začátku řady č. 2., 3., 4., chybně uvádím 2řo jako náhrada za první DS...2řo jsou ale náhrada za první KS! (háčkuji to správně, ale říkám to špatně) asi síla zvyku. Velice se omlouvám !!!

Vypnutí šátku:

Do umyvadla si napustím vlažnou vodu a kápnu trošičku (opravdu jen kapku) aviváže nebo pracího gelu. Šátek nechám chvilku vykoupat- pár minut, poté propláchnu opět pod vlažnou vodou a velice zlehka vyždímám. Nachystám si ručník, do kterého poskládaný šátek ( třeba do trojúhelníku) zabalím a nechám chvilku tak, aby ručník nasál přebytečnou vodu. Poté rozložím na velkou osušku, rukama šátek uhladím aby byl rovný po všech stranách a nechám v místnosti, nebo venku pokud je sluníčko volně vyschnout.

Můžete využít i kolíčkovou metodu, stejný postup- namočit, propláchnout, lehce vyždímat a vyvěsit na šňůru, s kolíčky po všech stranách. Šátek se krásně vypne, a vzor jakoby „otevře“.

Praní:

▪️ Prát do 30°C, program na jemné prádlo nebo vlnu, nesušit v sušičce, nežehlit.

 

Foto hotového šátku:

 

 

image_printVytisknout

12 komentářů: „Šátek Mech- Návod+Videonávod

 • 2. 1. 2020 (20:27)
  Trvalý odkaz

  Prosím poslat návod na šátek mech na můj email dekuji

  Reagovat
  • 3. 1. 2020 (7:34)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, návod je dostupný pouze na mém webu, kde si jej můžete vytisknout, nelze zasílat na email. Děkuji za pochopení.

   Reagovat
 • 4. 1. 2020 (7:45)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.To je výzva.Hned jak dodělám šátek Aurora,vrhnu se na Mech.Evi,jste poklad.Díky Vám jsem pochopila konečně i schémata u kterých jsem si dříve marně lámala hlavu.Jste skvělá.

  Reagovat
  • 4. 1. 2020 (14:24)
   Trvalý odkaz

   Ivi, moc děkuji 🙂 ..jsem moc ráda, že Vám návody pomohly 🙂

   Reagovat
 • 3. 3. 2020 (21:24)
  Trvalý odkaz

  Návod je taak jednoduchý a šátek krásný 😍 byl to můj první pokus o šátek a hned na první pokus se podařil 😊 je skvělé,že máte kombinaci schématu a psaného návodu,to potřebuji u všeho 😁

  Reagovat
  • 4. 3. 2020 (5:23)
   Trvalý odkaz

   Děkuji💗…mám radost, že Vám návod pomohl a že se šátek podařil 🙂

   Reagovat
 • 30. 4. 2020 (21:24)
  Trvalý odkaz

  Zdravím Vás Evi, šátek je boží👏😍👍 už mám objednanou přízi. Chtěla bych se jen zeptat, jak máte udelány, prosím, ty střapce na koncích a následně jejich připevnění…Děkuji moc Zuzka

  Reagovat
  • 2. 5. 2020 (13:04)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den Zuzi 🙂, moc děkuji…střapce dělám tak, že si namotám zbytek příze okolo dlaně, klasicky obmotám tolikrát, jak potřebuji mít střapec „tlustý“. Poté přestřihnu napůl a velkým háčkem, např.č.9,10 protáhnu jedním očkem na každé straně šátku a svážu nahoře přízí. Návody jsou i na youtube, zkuste zadat „jak vyrobit střapce na šátek“, měly by vyskákat videa pro inspiraci.

   Reagovat
 • 8. 6. 2020 (12:27)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  Moc děkuji za vaše návody, už mám podle nich dva šátky ze zbytků přízi, které jsem měla doma. Teď jsem si ale objednala už pořádná klubíčka a stále okukuju tento Mech. Moc se mi líbí, ale není šátek příliš těžký a tuhý, když je vzorek tak hustý a jen z kratkých sloupků?

  Reagovat
  • 10. 6. 2020 (12:29)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den :)…Nene, také jsem měla obavy, ale zbytečně… je krásně měkký a není vůbec těžký, rozhodně ale doporučuji použít směsovou přízi- 50% bavlna a 50% akryl…ze 100% bavlny nebo akrylu bych to neriskovala 🙂

   Reagovat
 • 29. 7. 2020 (22:08)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, proč je šátek nazvaný mech? Manžel si myslí, že to není vhodně zvolený název. Děkuji

  Reagovat
  • 1. 8. 2020 (8:49)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den…šátek Mech není můj autorský návod, pouze jsem sepsala psanou verzi, tento název už šátek měl. Ale je to zřejmě proto, že vzor je krásně hladký a při pohledu na něj to připomíná hladký hebký mech 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *