Šátek Melody

Sdílejte

Šátek „Melody“

autor návodu: Eva Lukášová

 

OBTÍŽNOST: začátečník

Zdravím Vás šikulky…přináším Vám novou variantu mého nejoblíbenějšího vzoru (tj. Šátek z Duhovky),  tentokrát jsem ho ale malinko pozměnila , přidala pár řad navíc a tady je výsledek.

Přeji Všem krááásné tvoření. Svými hotovými šátky se můžete pochlubit v naší FB skupince Šátkománie- návody

 

Materiál:

▪️ příze Duhovka 4nitka, návin 750m (spotřeba 1klubko)

▪️ háček č.3,5 (u 3 nitky používám háček č.3)

▪️ rozměr šátku: nejdelší strana 120 cm, kratší 95 cm (bez vypnutí)

▪️ svou oblíbenou přízi nakupuji zde: www.prize-duhovka.cz

Schéma:


Z důvodu neustálého porušování autorských práv- kopírování a vkládání mých návodů na jiné stránky, jsem se rozhodla všech 20 schémat, které byly dostupné na mém webu stáhnout.

Souhrnný PDF soubor- Schémata 20 v 1 v nové grafické podobě najdete k zakoupení na mém E-shopu

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.


Vysvětlivky:

MK– magický kruh

DS– dlouhý sloupek

řo– řetízkové oko

 

POSTUP: (všechny řady jsou nafoceny, viz.fotopostup 1.-8.řady níže)

Může se stát, že se Vám šátek ze začátku začne mírně stáčet, nebo lehce vlnit, je to hodně o stylu háčkování, nezoufejte, nic se neděje, s přibývajícími řadami se to pěkně srovná.

(Pokud by se to přece jen někomu nelíbilo, může zkusit háčkovat na začátku 4řo a na konci 2x nahozený dlouhý sloupek, mělo by to pomoct)

1. řada:

Uděláme si MK (místo MK můžete udělat 4řo a spojit pevným okem do kruhu), do kterého uháčkujeme 3řo, 1DS, 1DS, 2řo, 1DS, 1DS, 1DS. Magický kruh utáhneme, máme základní trojúhelník. Práci otočíme.

2. řada:

3řo a k nim ještě do stejného oka 2DS (takto začínáme každou řadu), dále 1DS, 1DS (každý do očka DS z předch.řady-pokud nepíši jinak) a uprostřed (tj.pod dvě řet.oka z předch.řady-do té vzniklé mezery) uháčkujeme skupinku 2DS+2řo+2DS, jdeme na druhou stranu- 1DS, 1DS, a do posledního očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uděláme 3DS (takto budeme končit každou řadu). Práci otočíme.

3.řada:

tady budeme háčkovat celou řadu křížených DS. (viz.odkaz na youtubejak udělat křížený DS)

Křížený dlouhý sloupek- videonávod

Křížené sloupek můžete píchat zepředu nebo zezadu. Já dělám zezadu, mě se to tak lépe háčkuje, ale začátečník se tím nemusí zatěžovat, řiďte se podle videa, výsledek bude takřka stejný.

3řo, a k nim ještě 2DS, dále jedno oko vynecháme a do následujícího oka uděláme DS, vrátíme se zpět k vynechanému očku a do toho uděláme křížený DS. Vynecháme opět jedno oko a do násled.očka uděláme DS, vrátíme se k vynechanému očku a do toho uděláme křížený DS. Vynecháme jedno oko a do následujícího očka uděláme DS, vrátíme se k vynechanému a do něj uháčkujeme křížený DS. Máme tedy 3 dvojice křížených DS. Uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS a druhá strana stejným způsobem, tj. dohromady 3 dvojice křížených DS , do posled.očka (tj. pod tři řet.oka z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

4. řada:

Tady budeme háčkovat řadu jen DS. DS pícháme do oček DS i do oček křížených DS z předch.řady.

Pro jistotu rozepíšu:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS. Dále 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (celkem 10DS), uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS, druhá strana- 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (celkem 10DS) a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

5. řada:

3řo a k nim ještě do stejného oka 2DS, 2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS, druhá strana- 2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo,dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a do násled.očka 1DS+2řo, dvě oka vynechat a do posled.oka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

6. řada:

3řo a k nim ještě do stejného oka 2DS, dále budeme háčkovat do všech DS z předchozí řady 1DS a pod všechna dvě řet.oka z předchozí řady vždy 2DS. Celkem v této řadě budeme mít na jedné straně 21DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS, druhá strana opět 21DS. (do toho počítám i 3DS na konci, které opět háčkujeme pod tři řet.oka z předch.řady jako v každé řadě). Práci otočíme.

7. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, hned do násled.očka ještě jeden DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, opět jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, a takhle pořád dokola až na konec řady, celkem 11x, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS, druhá strana- řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, to samé až do konce řady, celkem 10x, přičemž do posledního očka uděláme jen DS a na konci (tj.pod 3 řet.oka z předchoz.řady) uháčkujeme 3DS. 

Pro jistotu rozepíšu.

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, hned do násled.očka uháčkujeme 1DS+řo, jedno oko vynechat, do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat, do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat, do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.1DS+řo, jedno oko vynechat a uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS, pokračujeme druhou stranou:

řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat, do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat, do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.očka 1DS+řo, jedno oko vynechat a do násled.1DS+řo, jedno oko vynechat a do následujícího jen DS, a do posled.očka (tj. pod 3 řet.oka z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

8. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS a teď budeme háčkovat do všech DS z předchozí řady 1DS a pod všechna řo z předch.řady také 1DS. Budeme mít celkem 29DS na jedné straně, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS a na druhé straně opět 29DS (do toho počítám i 3DS na konci, které opět háčkujeme pod tři řet.oka z předch.řady jako v každé řadě). Práci otočíme.

 

Budeme opakovat řady 3.- 8. stále dokola až do požadované velikosti.

 

Vypnutí šátku:

Do umyvadla si napustím vlažnou vodu a kápnu trošičku (opravdu jen kapku) aviváže. Šátek nechám chvilku vykoupat-pár minut, poté propláchnu opět pod vlažnou vodou a velice zlehka vyždímám. Nachystám si ručník, do kterého poskládaný šátek ( třeba do trojúhelníku) zabalím a nechám chvilku tak, aby ručník nasál přebytečnou vodu. Poté rozložím na velkou osušku, rukama šátek uhladím aby byl rovný po všech stranách a nechám v místnosti, nebo venku pokud je sluníčko volně vyschnout.

Můžete využít i kolíčkovou metodu, stejný postup- namočit, propláchnout, lehce vyždímat a vyvěsit na šňůru se zavěšenými kolíčkami po všech stranách.

Praní:

▪️ Prát do 30°C, program na jemné prádlo nebo vlnu, nesušit v sušičce, nežehlit.

 

Fotopostup 1.- 8. řady: 

Foto hotového šátku: 


Tento návod- autorský návod, podléhá autorskému zákonu a je určen pro vlastní potřebu. Prosím nekopírovat, ani nešířit dál do jiných skupin, nebo na jiné stránky, DĚKUJI.

Při zveřejňování výrobku zhotoveného dle tohoto návodu, uvádějte prosím VŽDY odkaz, zdroj www.satkomaniacky.cz


 

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ A RESPEKTOVÁNÍ.

S pozdravem Eva 

image_printVytisknout

3 komentáře: „Šátek Melody

 • 2. 6. 2019 (10:01)
  Trvalý odkaz

  Popis je super.Děvčata velký dík za Vás.

  Reagovat
 • 2. 4. 2020 (6:53)
  Trvalý odkaz

  Zdravím,začala jsem hackovat tento šátek,ale opravdu se mi to dost kroutí,hlavně nahoře,není to rovné.. srovná se to nebo dělám někde chybu? Třeba v posledních DS pod ta řetízková očka? Hackuje se opravdu až pod ně,nebo přímo do očka? Děkuji za radu 🙂

  Reagovat
  • 2. 4. 2020 (14:38)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, v psaném postupu je hned na začátku návod jak tomuto předejít. Záleží hodně na stylu háčkování a utahování, je to hodně individuální. Zkuste na začátku háčkovat 4řo a na konci 2x nahoz.DS. Poslední 3DS se háčkují pod celý ten řetízek, né do očka. Hezký den 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *