Šátek Sophia

Sdílejte

Šátek „Sophia“

autor návodu: Eva Lukášová

 

OBTÍŽNOST:  začátečník

Ahoj holky, dnes přináším návod na šátek, kterým tak trochu už vítám jaro. Jednoduchý, vzdušný vzoreček, ve kterém se střídají stále dokola tři řady. Velmi rychle přibýval, hotovo jsem měla za pár dnů.

Přeji Všem krááásnéé, příjemné a pohodové tvoření, a budu moc ráda, když se svými šátky pochlubíte v naší FB skupince Šátkománie- návody 

 

Materiál:

▪️ příze Duhovka 3nitka, návin 900m (spotřeba 1 klubíčko)

▪️ háček č.3,5 (kdo háčkuje volněji, doporučuji háček č.3)

▪️ barva: bílá- světle šedá- světle růžová- opál- antracit

▪️ rozměr: nejdelší strana 160 cm, kratší 110 cm (bez vypnutí) 

▪️ svou oblíbenou přízi nakupuji zde: www.prize-duhovka.cz

 

Schéma:


Z důvodu neustálého porušování autorských práv- kopírování a vkládání mých návodů na jiné stránky, jsem se rozhodla všech 20 schémat, které byly dostupné na mém webu stáhnout.

Souhrnný PDF soubor- Schémata 20 v 1 v nové grafické podobě najdete k zakoupení na mém E-shopu

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.


 

Vysvětlivky:

MK– magický kruh

DS– dlouhý sloupek

KS– krátký sloupek

řo– řetízkové oko

 

POSTUP:

▪️ Všechny řady jsou nafoceny, Fotopostup 1.- 9.řady a Fotopostup A- J, viz.níže

1. řada:

Uděláme si MK (místo MK můžete uháčkovat 4řo a spojit pevným okem do kruhu), do kterého uháčkujeme 3řo, 1DS, 1DS, 1DS, 2řo, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS. Práci otočíme.

2. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS (viz.foto A), dále 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed (tj.pod dvě řet.oka z předch.řady- do té vzniklé mezery- viz.foto B) uháčkujeme skupinku 2DS+2řo+2DS,

druhá strana1DS, 1DS, 1DS a do posledního očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady- viz.foto C) uháčkujeme ještě 3DS. Práci otočíme.

3. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS,

druhá strana1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 3DS. Práci otočíme.

4. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka uháčkujeme 1KS, poté 2řo, jedno očko vynecháme a do násled.očka 1KS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a uprostřed uháčkujeme skupinku 2DS+2řo+2DS,

druhá strana3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka uháčkujeme 1KS, poté 2řo, jedno očko vynecháme a do násled.očka 1KS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 3DS. Práci otočíme.

5. řada: 

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 1DS, 1DS, 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady- viz.foto D), pokračujeme 3řo a 1KS (pod dvě řet.oka z předch.řady- viz.foto E), dále 3řo a 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady- viz.foto F), do násled.oček 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS,

druhá strana1DS, 1DS, 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), pokračujeme 3řo a 1KS (pod dvě řet.oka z předch.řady), dále 3řo a 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předchozí řady) uděláme ještě 3DS. Práci otočíme.

6. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), dále řo, přeskočíme jedno očko (očko KS z předch.řady) a pokračujeme 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS,

druhá strana1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady- viz.foto G), dále řo, přeskočíme jedno očko (očko KS z předch.řady) a pokračujeme 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady- viz.foto H), do násled.oček 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uděláme ještě 3DS. Práci otočíme.

7. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka uháčkujeme 1KS, poté 2řo, jedno očko vynecháme a do násled.očka 1KS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka 1DS (háčkujeme pod řo z předch.řady- viz.foto I), dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka uháčkujeme 1KS, poté 2řo, jedno očko vynecháme a do násled.očka 1KS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS,

druhá strana 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka uháčkujeme 1KS, poté 2řo, jedno očko vynecháme a do násled.očka 1KS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka 1DS (háčkujeme ho pod řo z předch.řady), dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do násled.očka uháčkujeme 1KS, poté 2řo, jedno očko vynecháme a do násled.očka 1KS, dále 3řo, čtyři očka vynecháme a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 3DS. Práci otočíme.

8. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 1DS, 1DS, 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), pokračujeme 3řo a 1KS (pod dvě řet.oka z předch.řady), dále 3řo a 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.očka 1DS (do očka DS z předch.řady- viz.foto J), a 2DS (pod násled.tři řet.očka z předch.řady), pokračujeme 3řo a 1KS (pod dvě řet.oka z předch.řady), dále 3řo a 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS,

druhá strana1DS, 1DS, 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), pokračujeme 3řo a 1KS (pod dvě řet.oka z předch.řady), dále 3řo a 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.očka 1DS (do očka DS z předch.řady), a 2DS (pod násled.tři řet.očka z předch.řady), pokračujeme 3řo a 1KS (pod dvě řet.oka z předch.řady), dále 3řo a 2DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 3DS. Práci otočíme.

9. řada:

3řo a k nim ještě do stejného očka 2DS, dále 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), dále řo, přeskočíme jedno očko (očko KS z předch.řady) a pokračujeme 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), dále řo, přeskočíme jedno očko (očko KS z předch.řady) a pokračujeme 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS,

druhá strana- 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), dále řo, přeskočíme jedno očko (očko KS z předch.řady) a pokračujeme 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), dále řo, přeskočíme jedno očko (očko KS z předch.řady) a pokračujeme 3DS (pod tři řet.oka z předch.řady), do násled.oček 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, 1DS, a do posled.očka (tj.pod tři řet.oka z předch.řady) uháčkujeme ještě 3DS. Práci otočíme.

 

Budeme opakovat řady č. 7.- 9. stále dokola až do požadované velikosti.

Lem:

▪️ šátek jsem ukončila řadou č.9, poté jsem udělala lem KS+ pikotka (nemusíte jej háčkovat)

▪️ řo a k němu ještě do stejného očka 1KS, do násled.oček 5KS (vždy 1KS do jednoho očka), poté pikotka (pikotka by měla vycházet do 6.očka z 11DS z předchozí řady), pokračujeme 5KS , 1KS (pod řo z předch.řady) a znovu do násled.oček 5KS, poté pikotka, a 5KS, poté KS (pod řo z předch.řady) a takto až do konce, uprostřed 2KS+řo+2KS a druhá strana je totožná.

 

Vypnutí šátku:

Do umyvadla si napustím vlažnou vodu a kápnu trošičku (opravdu jen kapku) aviváže nebo pracího gelu. Šátek nechám chvilku vykoupat- pár minut, poté propláchnu opět pod vlažnou vodou a velice zlehka vyždímám. Nachystám si ručník, do kterého poskládaný šátek ( třeba do trojúhelníku) zabalím a nechám chvilku tak, aby ručník nasál přebytečnou vodu. Poté rozložím na velkou osušku, rukama šátek uhladím aby byl rovný po všech stranách a nechám v místnosti, nebo venku pokud je sluníčko volně vyschnout.

Můžete využít i kolíčkovou metodu, stejný postup- namočit, propláchnout, lehce vyždímat a vyvěsit na šňůru, s kolíčky po všech stranách. Šátek se krásně vypne, a vzor jakoby „otevře“.

Praní:

▪️ Prát do 30°C, program na jemné prádlo nebo vlnu, nesušit v sušičce, nežehlit.

 

Fotopostup: Foto A- J 

Fotopostup: 1.- 9. řady 

Foto hotového šátku:

 

 


Tento návod- autorský návod, podléhá autorskému zákonu a je určen pro vlastní potřebu. Prosím nekopírovat, ani nešířit dál do jiných skupin, nebo na jiné stránky, DĚKUJI.

Při zveřejňování výrobku zhotoveného dle tohoto návodu, uvádějte prosím VŽDY odkaz, zdroj www.satkomaniacky.cz


 

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ A RESPEKTOVÁNÍ.

S pozdravem Eva

image_printVytisknout

2 komentáře: „Šátek Sophia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *