Šátek Vintage

Sdílejte

Šátek „Vintage“

autor návodu: Eva Lukášová

 

OBTÍŽNOST: začátečník

Zdravím Vás …sepsala jsem další návod na jednoduchý háčkovaný šátek. Střídají se jen dvě řady, které vytváří krásně pravidelný a efektní vzor. Vzor mě velmi zaujal, moc mě bavil a zařadil se mezi mé oblíbence, tak snad se bude dobře háčkovat i Vám. Opět jsem se snažila rozepsat úplně dopodrobna, aby mohli zkusit i začátečníci, snad Vám návod bude nápomocný.

Přeji Vám krásné a pohodové tvoření, a budu se těšit na Vaše šátky, kterými se můžete pochlubit ve FB skupince Šátkománie- návody a na novou inspiraci.

 

Materiál:

▪️ příze Duhovka 4 nitka, návin 750m (spotřeba 1 klubko)

▪️ háček č.3,5 (u 3 nitky doporučuji také háček č. 3,5- šátek bude vzdušnější)

▪️ rozměr šátku: nejdelší strana 130 cm, kratší 100 cm (bez vypnutí)

▪️ mou oblíbenou přízi Duhovka nakupuji zde: www.prize-duhovka.cz

Schéma:


Z důvodu neustálého porušování autorských práv- kopírování a vkládání mých návodů na jiné stránky, jsem se rozhodla všech 20 schémat, které byly dostupné na mém webu stáhnout.

Souhrnný PDF soubor- Schémata 20 v 1 v nové grafické podobě najdete k zakoupení na mém E-shopu

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.


 

Vysvětlivky:

MK– magický kruh

řo– řetízkové oko

DS– dlouhý sloupek

 

POSTUP: 

1. řada: 

Uděláme si MK (místo MK můžete uháčkovat 4řo a spojit pevným okem do kruhu), do kterého uháčkujeme 3řo, 1DS, 1DS, 2řo, 1DS, 1DS, 1DS. Práci otočíme.

2. řada:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS (takto budeme začínat každou novou řadu), dále 1DS, 1DS a uprostřed skupinka 2DS+ 2řo+ 2DS (tuto skupinku háčkujeme pod dvě řet.oka z předch.řady), pokračujeme druhou stranou- 1DS, 1DS a do posledního oka (tj. pod 3 řet.oka z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

3. řada:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS, dále 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do následujících oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS (pod 2řo z předch.řady) a pokračujeme druhou stranou- 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do následuj.oček háčkujeme 1DS, 1DS, a do posledního oka (tj.pod 3řo z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

4. řada:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS, dále 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do následujících oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, opět jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS (pod 2řo z předch.řady) a pokračujeme druhou stranou- 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS a do posledního oka (tj. pod 3řo z předch,řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

5. řada:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS, dále 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch,řady), 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS (pod 2řo z předch.řady), pokračujeme druhou stranou- 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, a do posledního oka (tj.pod 3řo z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

6. řada:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS, dále 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček uháčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předchoz.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS (pod 2řo z předch.řady) a pokračujeme druhou stranou- 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a poté háčkujeme 1DS, 1DS a do posledního oka (tj.pod 3řo z předch.řady) uděláme 3DS. Práci otočíme.

7. řada:

3řo, a k nim ještě do stejného oka 2DS, dále 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (pod řo z přech.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z přech.řady), 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (pod řo z přech.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS, 1DS, uprostřed skupinka 2DS+2řo+2DS (pod 2řo z přech.řady), pokračujeme druhou stranou- 1DS, 1DS, 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček háčkujeme 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS, 1DS, 1DS, 1DS (pod řo z předch.řady), 1DS+řo, jedno oko vynecháme a do násled.oček 1DS, 1DS a do posledního oka uděláme 3DS. Práci otočíme.

Opakujeme řady 6. a 7. stále dokola až do požadované výšky, ty nám budou postupně vytvářet pravidelný vzor.

Shrnutí:

řada 6 – na začátku vždy 3řo+ k nim 2DS, poté 1DS, 1DS (celkem na začátku 5DS) a poté se stále opakuje skupinka 3DS+řo, před špičkou šátku uděláme do posledních tří oček 1DS, 1DS, 1DS + uprostřed 2DS (celkem na konci řady zase 5DS)+ řo+ 2DS a jedeme tak samo druhou stranu.

řada 7– na začátku vždy 3řo+ k nim 2DS, poté 1DS, 1DS (celkem na začátku zase 5DS) a poté se opakuje skupinka 7DS+řo, před špičkou šátku opět uděláme do posledních tří oček 1DS, 1DS, 1DS+ uprostřed 2DS (celkem tedy opět 5DS)+ řo+ 2DS a jedeme tak samo i druhou stranu.

Vypnutí šátku:

Do umyvadla si napustím vlažnou vodu a kápnu trošičku aviváže. Šátek nechám chvilku vykoupat-pár minut, poté propláchnu opět pod vlažnou vodou a velice zlehka vyždímám. Nachystám si ručník, do kterého poskládaný šátek ( třeba do trojúhelníku) zabalím a nechám chvilku tak, aby ručník nasál přebytečnou vodu. Poté rozložím na velkou osušku, rukama šátek uhladím aby byl rovný po všech stranách a nechám v místnosti, nebo venku pokud je sluníčko volně vyschnout.

Můžete využít i kolíčkovou metodu, stejný postup- namočit, propláchnout, lehce vyždímat a vyvěsit na šňůru se zavěšenými kolíčkami po všech stranách.

Praní:

▪️ Prát do 30°C, program na jemné prádlo nebo vlnu, nesušit v sušičce, nežehlit.

 

Fotopostup 1.- 7. řady:

Foto hotového šátku:


Tento návod- autorský návod, podléhá autorskému zákonu a je určen pro vlastní potřebu. Prosím nekopírovat, ani nešířit dál do jiných skupin, nebo na jiné stránky, DĚKUJI.

Při zveřejňování výrobku zhotoveného dle tohoto návodu, uvádějte prosím VŽDY odkaz, zdroj www.satkomaniacky.cz


DĚKUJI ZA POCHOPENÍ A RESPEKTOVÁNÍ.

S pozdravem Eva 

image_printVytisknout

10 komentářů: „Šátek Vintage

  • 1. 6. 2019 (17:57)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den Ivi, příze Duhovka čísla nemá, objednává se podle barev, kdyžtak mrkněte na
   http://www.prize-duhovka.cz
   Toto je konkrétně 1. šátek: středně šedá-bílá-světle fialová-starorůžová-antracit a 2. šátek: mint-středně šedá-šedá- světle šedá-bílá-mint. Obě klubíčka byly na přání 🙂 Pěkný den 🙂

   Reagovat
  • 1. 4. 2020 (22:20)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, moc děkuji za návod na šátek. Jsem začátečník a váš návod mi moc pomohl . Je skvělé, že se dokážete podělit s námi ostatními. Ještě jednou moc děkuji.

   Reagovat
   • 2. 4. 2020 (6:46)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den Jani, také děkuji 💗..jsem moc ráda, že Vám návod pomohl 🙂💗

    Reagovat
 • 14. 4. 2020 (11:29)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den. Jsem úplný začátečník. Začala jsem šátkem mech a docela se mi povedl. Druhý jsem zkoušela šátek z duhovky a perfektní. Teď podle Vašeho návodu zkouším šátek wintage. Jen mi to tam nějak nesedí,proto chci požádat o radu. Opakuje se řada 6 a 7 . Na začátku musí byt vždy 5 dlouhých stloupů,to mi sedí. A u špičky musí vyjít v každé řadě 3DS? To mi nejak nejde a nevím proč? A na konci musím mít zase v každé řadě dohromady 5 DS? To mi taky nevychází. Pořád to párám a zkouším znovu a znovu a nikdy to nevychází.Můžete mi prosím poradit? Děkuji. Alžběta

  Reagovat
  • 14. 4. 2020 (18:25)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den Bětko, a zkoušela jste mrknout na videonávod na šátek Vintage, najdete jej tady na webu v záložce „Videonávody“? takhle bez fota asi moc neporadím, pokud by se Vám nedařilo, zkuste mi na FB poslat zprávu i s fotem a pokusím se pomoct🙂

   Reagovat
   • 15. 4. 2020 (12:48)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den Evi. Moc děkuji. Uz jsem na to přišla a díky problému nepřidáváni r.o. Jsem pořád Párala a hačkovala znovu a znovu. Aspoň jsem se naučila hledat chyby. Doháčkuju vintage a chtěla bych zkusit sladké mámení. Moc děkuji za odpověď a za Vaše skvělé návody.Pěkný den. Alžběta

    Reagovat
    • 16. 4. 2020 (5:53)
     Trvalý odkaz

     Super, to mám radost🙂..tak Vám přeji krásné háčkování, ať se šátek podaří 💗

     Reagovat
 • 16. 5. 2020 (12:33)
  Trvalý odkaz

  Dobry den chcem sa opytat ked sa opakuje rada 6 a 7 hackovat toto co je napisane pod shrnutim 6a 7 rad?? Mi to nejak nevychadza dakujem a inak krasna praca ste sikovna

  Reagovat
  • 18. 5. 2020 (7:06)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, ano opakuje se stále dokola řada č.6 a 7, v tom srhnutí je jen počet DS na začátku a konci (vždy musí být stejný). POkud by se Vám nedařilo, zkuste mi poslat foto do FB zprývy nebo na mail, třeba víc poradím 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *